Trenutno stanje provedbe
Prijedlog NATURA 2000 – Hrvatska predstavlja ekološku mrežu s nizom lokaliteta koji su kljucna uporišta za dugorocno ocuvanje europski ugroženih vrsta i staništa. Veliki broj lokaliteta i površina koju prekrivaju ukazuje na iznimno bogatstvo biološke raznolikosti Hrvatske te na znacajan doprinos ekološkoj mreži Europske Unije. Osigurati njihovo povoljno stanje ocuvanja kroz prilagodeno upravljanje i razumno korištenje prirodnih dobara najvažnija je obveza u zaštiti prirode za Hrvatsku kao buducu EU clanicu.
Prijedlog NATURA 2000 u Hrvatskoj – prireden je temeljem znanstvenih podataka i strucnih procjena o važnosti pojedinih podrucja, sukladno kriterijima zadanim Direktivom o pticama i Direktivom o staništima. On je rezultat višegodišnjeg rada Državnog zavoda za zaštitu prirode na pribavljanju, objedinjavanju i analizi relevantnih podataka u kojega se nastojalo ukljuciti što širu strucnu i znanstvenu zajednicu te nevladine udruge iz podrucja istraživanja i zaštite prirode. Radi slabe istraženosti biološke raznolikosti Hrvatske podaci su još uvijek nepotpuni te su u tijeku intenzivna istraživanja ciji se rezultati ugraduju u prijedlog i popunjava EU baza podataka NATURA 2000, a na temelju njih ce se uspostaviti i obvezni monitoring. Do sad prikupljeni podaci ukazali su na najvažnija podrucja koja zadovoljavaju zadane kriterije.
Ovako pripremljen prijedlog potrebno je raspraviti sa zainteresiranim dionicima te zajednicki sagledati njegove moguce posljedice. Cilj je osigurati provedbu nužnih mjera ocuvanja uz što manja ogranicenja te uz osiguravanje odgovarajucih naknada i poticaja za korisnike ovih prostora. Konzultacijski proces u okviru projekta PHARE – Provedba NATURA 2000 u Hrvatskoj rezultirat ce revidiranim prijedlogom koji ce, nadamo se, biti usuglašen sa zainteresiranim dionicima. On ce predstavljati podlogu za Uredbu Vlade RH o medunarodno važnim podrucjima sukladno Zakonu o zaštiti prirode i za prijedlog NATURA 2000 kojega ce Republika Hrvatska do dana pristupa podnijeti Europskoj Uniji radi ocjene i prihvacanja. Potom slijedi pripremanje i provedba mjera i planova upravljanja za pojedina podrucja, uspostavljanje monitoringa i osiguravanje sustava financiranja i poticaja, ukljucujuci korištenje odgovarajucih EU fondova.