Šumarstvo
Hrvatska se ponosi tradicijom održivog šumarstva duljom od 250 godina. Kao rezultat toga, Hrvatska danas ima prirodno samoodržive šume koje spadaju medu najprostranije i najzdravije šume u Europi.
Sve šume u Hrvatskoj smatraju se poluprirodnima. Iako se nisu znatno mijenjale posljednjih stotinjak godina, to ne znaci da ih ljudi nisu koristili.
Staništa europske važnosti u Hrvatskoj
Zahvaljujuci tome što su na raskrižju nekoliko razlicitih geografskih podrucja, hrvatske su šume izrazito raznolike. Više od 60 razlicitih šumskih zajednica pokriva podrucje vece od dva milijuna hektara. No na popisu Direktive o staništima su i rjedi i neobicniji tipovi šuma kojima je takoder potrebno ocuvanje u sklopu mreže NATURA 2000.
Višenamjenske šume
Mnoga su podrucja korištena, a i dalje se koriste, za proizvodnju drva ili kao lovna podrucja, ali na održiv nacin, što donosi ne samo znatnu ekonomsku korist nego i osigurava posao i dodatne prihode tisucama ljudi. Samo Hrvatske šume imaju više od 9000 zaposlenih.
K tome, šume imaju mnoge važne ekološke i društvene funkcije. Zdrave šume, na primjer, sprjecavaju eroziju tla u planinskim podrucjima, dopunjuju vodne zalihe i štite tlo. One cak mogu pridonijeti regulaciji lokalne klime i apsorpciji ugljicnog dioksida, glavnog uzrocnika klimatskih promjena. Šume takoder nude i široku lepezu rekreacijskih aktivnosti, od lova i branja gljiva do šetnji i planinarenja, što sve pridonosi njihovoj gospodarskoj vrijednosti. Stoga ne iznenaduje da naše zdrave šume izazivaju divljenje drugih zemalja Europe.
Upravljanje
Šume sveukupno pokrivaju gotovo polovicu (47,5 posto) hrvatskog teritorija. Veci je dio tog vrijednog resursa u vlasništvu države. Njime upravljaju Hrvatske šume, i to na „prirodi blizak“ nacin. Šume se najvecim dijelom sijeku selektivno, a ne cistom sjecom, što omogucava održavanje sastojina u optimalnom stanju, a osigurava i neprekinutu šumovitost na velikim podrucjima. Takav nacin upravljanja šumama je ne samo gospodarski opravdan nego i istice vrijednost mnogih drugih, važnih ekoloških i društvenih funkcija šume.
Ugroženost
Ljudske aktivnosti najcešci su uzrok ugroženosti šuma. Intenzivna šumarska praksa, sadenje alohtonih monokultura, šumski požari, krivolov, onecišcenje i klimatske promjene, kao i infrastrukturni zahvati poput autocesta ili skijaških staza, te hidrološke nepogode, pogotovo duž vodenih tokova, najcešci su razlozi ugroženosti.
Da bi se zaštitilo neko NATURA 2000 podrucje, u odredenim su podrucjima zabranjene pojedine štetne aktivnosti koje bi mogle znacajno uznemiriti vrstu ili narušiti staništa zbog kojih je to podrucje odabrano.
Suradnja
Zajednicko donošenje odluka
Kako ce se upravljati odredenim podrucjem NATURA 2000 najbolje je odluciti na osnovi svakog pojedinog slucaja. Direktiva o staništima preporucuje izradu planova upravljanja za podrucja mreže NATURA 2000 upravo u cilju olakšavanja uspostave dijaloga izmedu svih zainteresiranih strana, te postizanja dogovora o upravljanju podrucjem. Tako evidentiraju potrebe zaštite postojecih staništa i vrsta, tako da je jasno što se štiti i zašto; analiziraju socijalno-gospodarski kontekst, te interakcije izmedu razlicitih nacina korištenja zemljišta te postojecih vrsta i staništa; pružaju otvoreni forum za raspravu, te pomažu u postizanju konsenzusa o dugorocnom upravljanju podrucjem; pomažu u nalaženju prakticnih upravljackih rješenja koja su održiva i potpuno integrirana u druge nacine korištenja zemljišta.
Promicanje višenamjenskog šumarstva
Vrlo je važno da iducih godina mjerodavna tijela za šumarstvo i za zaštitu prirode daju sve od sebe da te potencijalno štetne radnje svedu na najmanju mogucu mjeru u podrucjima kao što su podrucja mreže NATURA 2000, te da promicu i jacaju njihovu višefunkcionalnu ulogu. Uredba o potporama ruralnom razvoju EU-a nudi znatnu financijsku pomoc i nadoknade za izgubljeni prihod privatnim vlasnicima šuma koji su u svojim šumama voljni provoditi aktivnosti prihvatljive za prirodu.
EU fondovi
Uredba o potporama ruralnom razvoju EU-a nudi znatnu financijsku pomoc i nadoknade za izgubljeni prihod privatnim vlasnicima šuma koji su u svojim šumama voljni provoditi aktivnosti prihvatljive za prirodu. Projekti financirani iz fonda EU LIFE korišteni su za boljitak upravljanja šumama te za poticanje održivog razvoja. Poljoprivredno-okolišne mjere osiguravaju dodatna sredstva za dobrovoljne aktivnosti u šumama.
Za više informacija pogledajte našu brošuru „NATURA 2000 i šumarstvo u Hrvatskoj“
K tome, dodatne informacije i primjere o dobrom upravljanju pogledajte na web stranici:
http://ec.europa.eu/emvironment/natur/natura2000/management