Nevladine udruge
Pobornici ocuvanja prirode i mreže NATURA 2000
Najvažnija uloga NVO-a je možda ona neovisnih pobornika ciljeva Direktive o staništima i Direktive o pticama. Jer iako su nacionalne vlasti i Europska unija odgovorne za provedbu mreže NATURA 2000, one takoder moraju provoditi i druge politike koje su ponekad u sukobu s ciljevima ocuvanja prirode, a cesto ih i nadjacavaju.
Kljucna uloga NVO-a je pomoci u smanjivanju pritisaka i nastojanjima da se nadu najbolja rješenja za ocuvanje i razvoj prirode.
Odabir i imenovanje podrucja
NVO igra važnu ulogu na biogeografskim seminarima na kojima se pregledavaju i dogovaraju predložena podrucja s Europskom komisijom. U mnogim je državama NVO sastavio alternativni popis podrucja mreže NATURA 2000, tzv. shadow list, kojim su vrlo ucinkovito pridonijeli ukljucivanju podrucja koja su bila izostavljena u prijedlozima vlada.
Procjene utjecaja
U trenutku uspostavljanja mreže NATURA 2000 u Hrvatskoj, NVO ce imati mogucnost pomoci u nastojanjima da se ne oštecuju prirodne vrijednosti, tako što ce, na primjer, sudjelovati i pridonositi u ocjenjivanju infrastrukturnih i drugih zahvata, te njihovih mogucih utjecaja na podrucja ocuvanja.
Zahvati koji mogu utjecati na vrste i staništa u podrucjima NATURA 2000 moraju proci i poseban postupak ocjene prihvatljivosti za prirodu u skladu s clankom 6. Direktive o staništima. Iako ocjenu moraju provesti mjerodavne nacionalne vlasti za zaštitu prirode, ona ne zahtijeva postupak javnih konzultacija. Medutim, NVO i pojedinci mogu pridonijeti službenom postupku ocjene svojom strucnošcu i informacijama. Isto tako, tamo gdje postoje neslaganja o ishodu službene ocjene vezane uz mrežu NATURA 2000, mogu povesti postupke pred nacionalnim sudovima i Europskom komisijom, pogotovo kada su u pitanju prioritetna staništa i vrste.
Službene žalbe
Važan alat koji NVO-u stoji na raspolaganju je mogucnost podnošenja službene žalbe Europskoj komisiji. Europska komisija može, a i vec je tužila EU-ove države clanice Europskom sudu pravde na temelju žalbi NVO-a i drugih osoba te može pritisnuti vlade da u meduvremenu poduzmu potrebne korake
Na umu se mora imati i to da se žalbe podnose za konkretnu povredu EU-ova prava koju je pocinila država clanica - to se mora jasno istaknuti.
Fondovi Europske unije
EU-ovi programi financiranja dobra su prigoda za podupiranje održiva razvoja i ocuvanja prirode. Države clanice korištenje tih fondova definiraju same. Loše osmišljeni i usmjereni programi financiranja mogu nanijeti veliku štetu okolišu. NVO može pomoci nacionalnim vlastima u pripremi programa financiranja aktivnim sudjelovanjem u postupku izrade programa i tako pridonijeti smanjenju potencijalnih prijetnji prirodi, a istodobno maksimalno povecati namjensko korištenje sredstava za ocuvanje prirode.
Potpora provedbi mreže NATURA 2000
NVO može pružiti dragocjenu potporu tijelima vlasti u pripremi i provedbi mreže NATURA 2000. Njegova je uloga bila kljucna, posebno u najmladim državama clanicama, gdje je pomagao vlastima prikupljanjem i analizom podataka na temelju kojih su odredena podrucja NATURA 2000. Njihove aktivnosti obuhvacale su i tehnicku podršku i održavanje obuke za važne državne službenike i dionike.
Iskustvo iz svih država clanica pokazuje da se pravodobnim informiranjem javnosti o mreži NATURA 2000, pogotovo kljucnih dionika poput poljoprivrednika, zemljoposjednika, šumara i utjecajnih osoba u zajednici, mogu izbjeci nepotrebni nesporazumi i sukobi. U tom je segmentu NVO odigrao glavnu ulogu putem kampanja za podizanje javne svijesti, kao i ciljana informiranja.
Prikupljanje financijske potpore
Jedna od uloga NVO-a je i pomoc u prikupljanju financijske i druge potpore za provedbu ekološke mreže NATURA 2000. Uvjeti za dobivanje sredstava iz EU-ovih i drugih fondova su razliciti. Neke mogu koristiti samo tijela javne vlasti, a drugi stoje na raspolaganju jedino organizacijama civilnog društva.
EU-ovi fondovi za ocuvanje prirode i NATURA 2000
Iako je provedba ekološke mreže NATURA 2000 prije svega odgovornost pojedine države clanice, Europska je unija prihvatila cinjenicu da prirodno bogatstvo Europe nije jednoliko rasprostranjeno, te da je potrebna solidarnost u skrbi o njemu. Za tu svrhu postoji niz mogucih izvora financiranja koji su povezani s mrežom NATURA 2000 u sklopu EU-ovih programa financiranja za trenutacno razdoblje (2007.-2013.).
Ti ce se fondovi i dalje razvijati u sljedecem financijskom razdoblju od 2014. do 2020. godine, te ce Hrvatskoj postati dostupni u trenutku pristupanja Europskoj uniji.
Fondovi koji su vezani uz mrežu NATURA 2000 i ocuvanje prirode za koje nevladine organizacije mogu prijaviti projekte su: Financijski instrument za okoliš (LIFE+), Fondovi za ruralni razvoj, Fondovi za regionalni razvoj, Ribarstveni fondovi i Instrument pretpristupne pomoci (IPA).
Stvarna dostupnost fondova za mrežu NATURA 2000 i ocuvanje prirode u pojedinoj zemlji u velikoj mjeri ovisi o programiranju fondova na nacionalnoj razini. NVO može pomoci da fondovi budu ne samo dostupni nego i pravilno usmjereni na specificne potrebe ocuvanja prirode u svojoj zemlji sudjelovanjem i pomaganjem u programiranju korištenja EU-ovih fondova.
Za detaljnije informacije procitajte našu brošuru "NATURA 2000 i nevladine udruge u Hrvatskoj"