O ekološkoj mreži NATURA 2000
Ekološka mreža NATURA 2000 u Hrvatskoj
Odgovori na najcešca pitanja
Fondovi i projekti
Ocjena prihvatljivosti
Kutak za dionike
Kutak za znanstvenike
Objašnjenje pojmova
Dokumenti
Linkovi

Kriteriji za pripremu prijedloga natura 2000

Na temelju Direktive o pticama same zemlje clanice proglašavaju podrucja posebne zaštite (Special Protection Areas – SPA) i ona automatski ulaze u mrežu NATURA 2000.

Na temelju Direktive o staništima (Direktiva 92/43/EEZ Vijeca od 21. svibnja 1992. o ocuvanju prirodnih staništa i divlje faune i flore) države predlažu Europskoj komisiji (EK) Nacionalni popis pSCI podrucja (proposed Sites of Community Importance). Odabir podrucja temelji se na kriterijima iz Dodatka III Direktive o staništima (vidi prilog). EK uz pomoc Europskog centra za biološku raznolikost (ETC/BD) iz Pariza analizira prijedlog države. U postupku biogeografskih seminara te uz suglasnost svih zemalja clanica, potvrduje se popis SCI podrucja za svaku pojedinu biogeografsku regiju (RH ima cetiri regije – vidi kartu, ali ce pregovarati za 3 regije; rubna panonska regija se pripaja kontinentalnoj). Kod odabira podrucja treba voditi racuna da u svakoj regiji treba biti zastupljen reprezentativni dio svake vrste i stanišnog tipa.

PRILOG III. (Faza I. Odnosi se na državu koja priprema svoj prijedlog, a Faza 2. na Europsku komisiju koja objedinjuje prijedloge svih država za pojedinu biogeografsku regiju i utvrduje konacni popis NATURA 2000 podrucja u EU)

KRITERIJI ZA ODABIR PODRUCJA KOJA SE MOGU UTVRDITI KAO PODRUCJA OD ZNACAJA ZA ZAJEDNICU (SCI) I PROGLASITI POSEBNIM PODRUCJIMA OCUVANJA (SAC)

FAZA 1: Procjena na nacionalnoj razini relativnog znacaja podrucja za svaki tip prirodnog staništa iz Priloga I i svake vrste iz Priloga II Direktive o staništima (ukljucujuci prioritetne tipove staništa i prioritetne vrste)

A. Kriteriji procjene podrucja za odreden tipa staništa iz Priloga I.
     (a) Stupanj zastupljenosti tipa staništa na lokalitetu.
     (b) Površina odredenog podrucja pokrivena tipom staništa u odnosu na ukupnu površinu pokriveno     tim tipom staništa na nacionalnom teritoriju.
     (c) Stupanj ocuvanosti strukture i funkcija doticnog tipa staništa te mogucnosti obnove. 
     (d) Globalna procjena vrijednosti podrucja za ocuvanje doticnog tipa staništa.

B. Kriteriji za procjenu podrucja za odredenu vrstu iz Priloga II.
    (a) Velicina i gustoca populacije vrsta koje su prisutne na podrucju u odnosu na populacije prisutne na nacionalnom teritoriju.
     (b) Stupanj ocuvanosti stanišnih obilježja koja su znacajna za doticne vrste i mogucnosti obnove.
    (c) Stupanj izoliranosti populacije koja je prisutna na odredenom podrucju u odnosu na prirodnu rasprostranjenost vrsta.
     (d) Globalna procjena vrijednosti podrucja za ocuvanje doticne vrste.

C. Na temelju tih kriterija, države clanice podrucja koje predlažu unose u nacionalni popis podrucja pogodnih za odredivanje kao podrucja od znacaja za Zajednicu (pSCI), sukladno njihovoj relativnoj vrijednosti za ocuvanje svakog tipa staništa iz Priloga I. ili svake vrste iz Priloga II.

D. Taj popis navodi podrucja koja sadrže prioritetne tipove staništa i prioritetne vrste, a koje su države clanice odabrale na temelju gore navedenih kriterija pod A i B.

FAZA 2: Procjena podrucja ukljucenih na nacionalne popise u smislu znacaja za Zajednicu
1. Sva podrucja koja su odredile države clanice u fazi 1,a koja sadrže prioritetne tipove staništa i/ili vrsta smatraju se podrucjima od znacaja za Zajednicu (Sites of Community Importance - SCI).
2. Procjena znacaja ostalih podrucja na popisu država clanica za Zajednicu, i.e. njihov doprinos održavanju ili ponovnoj uspostavi povoljnog stanja ocuvanosti staništa iz Priloga I. ili vrste iz Priloga II. i/ili cjelovitosti NATURA 2000 mreže uzima u obzir sljedece kriterije:
(a) relativnu vrijednost podrucja na nacionalnoj razini;
(b) geografski smještaj podrucja u odnosu na migratorne rute vrsta iz Priloga II. te da li on pripada stabilnom ekosustavu smještenom s obje strane jedne ili više unutrašnjih granica Zajednice;
(c) ukupna površina podrucja;
(d) broj tipova staništa iz Priloga I. i vrsta iz Priloga II. prisutnih na podrucju;
(e) globalna ekološka vrijednost podrucja za doticne biogeografske regije i/ili za cijeli teritorij naveden u clanku 2, u pogledu karakteristika jedinstvenog izgleda njegovih obilježja i nacina na koji su povezane.

Priprema popisa pSCI podrucja
Svaka država do dana pristupa EU dostavlja Europskoj komisiji popis podrucja pSCI, ukljucujucu opis i podatke o podrucju - navode se sve NATURA 2000 vrste i staništa koji su zastupljeni na podrucju, za svaku vrstu i stanište podrucje se vrednuje prema kriterijima iz Dodatka III. Direktive o staništima. Podaci se upisuju u bazu NATURA 2000 i tiskaju kao Standard Data Form (SDF) za svako podrucje. Dostavljaju se i karte s granicama podrucja (GIS).

Strucna analiza prijedloga
European Topic Centre for Nature Protection and Biodiversity (ETC/NPB) iz Pariza radi strucnu analizu prijedloga NATURA za svaku zemlju clanicu.
Njihovo izvješce dostavlja se svim zemljama clanicama EU na komentiranje. Vrednovanje prijedloga za svaku biogeografsku regiju provodi se kroz biogeografske seminare. Glavno pitanje je da li su svi stanišni tipovi iz Dodatka I. i vrste iz Dodatka II. Direktive dovoljno zastupljeni (sufficiently represented) u prijedlogu države, na nacin da se osigura njihovo povoljno stanje ocuvanosti (favourable conservation status - FCS)
 

Rasprava se odvija u dva dijela:
a. Pre-selekcijski dio
b. Odabir podrucje po podrucje (Case-by-case)

a. Pre-selekcijski dio se temelji na pravilu „20% - 60% rule”. Ovo se pravilo koristi generalno kako bi se olakšao postupak vrednovanja prijedloga, ali se može razgovarati i o višim ili nižim postocima. Kad se radi o vrsti ili stanišnom tipu koji su usko rasprostranjeni ili u zadnje vrijeme naglo opadaju (recent decline), onda se traži i više od 60% da bi se osigurao FCS. S druge strane, ako je neka vrsta široko rasprostranjena i ima male ekološke i genetske varijacije, moguce je odobriti i manje od 20% populacije u NATURA 2000 mrežu. Ako se radi o prioritetnoj vrsti ili staništu (oni koji su u popisima Direktive oznaceni zvjezdicom), postotak zastupljenosti u mreži NATURA 2000 mreži bi morao biti veci od 80%.

b. Odabir podrucje po podrucje (Case-by-case)
Tijekom ove faze raspravlja se nekoliko pitanja:
• da li predložena podrucja reprezentativno pokazuju rasprostranjenost (represent the geographic distributions) vrste ili staništa
• da li predložena podrucja ukljucuju cjelokupnu ekološku i genetsku varijabilnost vrsta i staništa (ecological and genetic variations)
• postoje li ikakav (potencijalni) prirodni ili ljudski faktor (natural or human factor) koji utjece na rasprostranjenost i brojnost vrste ili staništa
• da li je osigurana povezanost izmedu razlicitih populacija
postotak mora biti veci u onim zemljama koje su odgovorne za ocuvanje vrste ili stanišnog tipa jer su u njima oni zastupljeni u visokom postotku
• predložena podrucja moraju pokriti lokalitete važne za cijeli životni ciklus vrsta, cak i onih koje su široko rasprostranjene
Ako se utvrdi da neka vrsta ili stanište nije dovoljno zastupljeno u predloženoj mreži NATURA 2000, tražit ce se od zemlje clanice da dopuni popis dodatnim podrucjima (postoji propisana procedura)

Pravilo "20% - 60%"
- ukoliko je pojavljivanje (occurence) vrste ili staništa pokriveno s više od 60%, u nacelu se smatra dovoljno - sufficiently represented
- ukoliko je pojavljivanje (occurence) vrste ili staništa pokriveno s manje od 20%, u nacelu se smatra nedovoljno - insufficiently represented
- ukoliko je pojavljivanje (occurence) vrste ili staništa pokriveno izmedu 20 i 60%, raspravlja se o svakom podrucju posebno (case-by-case analysis)