O ekološkoj mreži NATURA 2000
Ekološka mreža NATURA 2000 u Hrvatskoj
Odgovori na najcešca pitanja
Fondovi i projekti
Ocjena prihvatljivosti
Kutak za dionike
Kutak za znanstvenike
Objašnjenje pojmova
Dokumenti
Linkovi

Ekološka mreža NATURA 2000 u Hrvatskoj

Bombina variegata

Hrvatska kockica u europskoj slagalici

Hrvatska ce za ekološku mrežu NATURA 2000 morati predložiti podrucja važna za ocuvanje više od 250 vrsta i 70 stanišnih tipova koji se tu pojavljuju. DZZP ih je utvrdio na oko 1000 podrucja i u tijeku su javne konzultacije tog prijedloga

Zahvaljujuci zadivljujucem bogatstvu i raznolikosti divljih vrsta te posebno velikom broju biljnih vrsta, Hrvatska je jedna od triju europskih zemalja s najvecom biljnom raznolikošcu. Mnoge vrste, poput prelijepa biokovskog zvonca, postoje samo ovdje. Rijetki sisavci, medu kojima se isticu ris, vuk i medvjed; brojni gmazovi i vodozemci; više od 65 posto svih poznatih vrsta riba u Sredozemlju, te više od 230 vrsta ptica, gotovo polovina svih ptica u Europi, obitavaju u Hrvatskoj. Upravo je zato hrvatska kockica veoma važna i dobro došla u europsku slagalicu ekološke mreže NATURA 2000.

U trenutku pristupa Europskoj uniji, Republika Hrvatska imat ce obvezu provedbe Direktive o pticama te Direktive o staništima na svom teritoriju. Velik dio odredbi ovih Direktiva vec je prenjet u Zakon o zaštiti prirode (NN 70/05). Kao i druge zemlje clanice Europske unije, Hrvatska ce za ekološku mrežu NATURA 2000 morati predložiti podrucja važna za ocuvanje više od 250 vrsta i 70 stanišnih tipova koji se pojavljuju na ovom podrucju te se smatraju važnima sa stanovišta Eurospke unije kao npr. ris, mala svibanjska rida i jadranska kozonoška.

U okviru priprema, Državni zavod za zaštitu prirode (DZZP) koordinirao je detaljnu inventarizaciju ovih vrsta i staništa u Hrvatskoj. Koristeci tu opsežnu kolicinu osnovnih podatka, DZZP je utvrdio oko 1000 podrucja koja bi trebala biti predložena u ekološku mrežu Europske unije NATURA 2000. Odabir podrucja temeljen je na standardnim znanstvenim kriterijima koji se na isti nacin odnose na sve zemlje clanice Europske unije.

Taj prijedlog podrucja sada se upucuje na javne konzultacije. Uloga konzultacijskog procesa je dvostruka: s jedne strane obavještava sve potencijalno ukljucene te zainteresirane za mrežu NATURA 2000; što je ona te kako ce funkcionirati u praksi, a s druge, daje priliku svima na koje se odnosi mogucnost davanja primjedbi te komentara na odabir podrucja – na primjer, ukoliko posjeduju informaciju o nalazu odredene vrste ili staništa na odredenom podrucju.
Više o konzultacijskom procesu:
Ukljucite se

Po završetku konzultacijskog procesa, konacni revidirani prijedlog mreže NATURA 2000 podrucja bit ce poslan Vladi na završno odobrenje te dostavljen Europskoj komisiji u Bruxelles.